See kalamiini on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "calamine"
},
"expansion": "French calamine",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-med",
"3": "calamīna"
},
"expansion": "Medieval Latin calamīna",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see French calamine), ultimately from Medieval Latin calamīna.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kalamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "kalamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "kalamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "kalamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"calamine"
],
"id": "en-kalamiini-fi-noun-G8oXn4b-",
"links": [
[
"calamine",
"calamine"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkɑlɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈkɑ̝lɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "kalamiini"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "calamine"
},
"expansion": "French calamine",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-med",
"3": "calamīna"
},
"expansion": "Medieval Latin calamīna",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see French calamine), ultimately from Medieval Latin calamīna.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kalamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiiniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiiniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiininaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiininansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiinikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiiniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiineiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kalamiinittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiinittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kalamiineineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "kalamiineinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "kalamiini",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "kalamiini",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "kalamiin",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Medieval Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/iːni",
"Rhymes:Finnish/iːni/4 syllables"
],
"glosses": [
"calamine"
],
"links": [
[
"calamine",
"calamine"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkɑlɑmiːni/"
},
{
"ipa": "[ˈkɑ̝lɑ̝ˌmiːni]"
},
{
"rhymes": "-iːni"
}
],
"word": "kalamiini"
}
Download raw JSONL data for kalamiini meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.